Dünya’nın En Mutlu Ülkeleri

,

Doğmak, büyümek, yaşamak ve ölmek… Bunların hepsi yaşamın birer boyutu olarak karşımıza çıkıyor. Aslında ne kadar yaşadığınız değil de yaşadığınız süre içinde kendinize ve çevrenize neler kattığınız önemli olan. Ha bir de mutlu yaşamak. Elbette ki hayal kırıklıkları, üzüntüler olacak ama yine de bunlardan ve stresten kendinizi biraz arındırıp mutluluğa ulaşmanız mümkün. Sevdiğiniz şeyleri yaparak, olmasını istediğiniz şeylerin üstünde durup, hayal kurarak mutululuğu yakalabilirsiniz.

Dünya geneline baktığımızda bir türlü mutluluğu bulamamış, başını savaşlardan, ekonomik krizlerden kaldıramamış ülkeler var. Doğal olarak bu mutsuzluklar, acılar bu ülkelerin insanlarına da yansımış durumda. Bir de gerçekten mutlu olmayı başarabilmiş, kendilerini yaşam stilleriyle doyuran ülkeler ve vatandaşları da var.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri  Ağı’nın raporuna göre bunlardan birinci sırada olanı Kuzey’in parlayan yıldızı Finlandiya. Kriterlerde, kişi  başına düşen milli gelir, sağlık ve eğitim durumları, sosyal destek var. Zaten Finlandiya’nın eğitim sistemi şu anda dünyada pek çok ülke tarafından örnek alınıyor. Adamların mutluluğu daha çocukluktan başlıyor aslında. Üniversite dönemimde Eğitim Bilimleri hocamdan duyduğum şöyle de bir şey var ‘Aslında Finlandiya eğitim sistemlerinin  büyük bir kısmını bizde apar topar kararla kaldırılan ve dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in kuruculuğunu yaptığı köy enstitülerinden almış. Belki de şu an ihtiyaç duyduğumuz siste m az önce bahsettiğim sistem. Neyse bunlar hükumet politikası der  geçelim.’

Efendim, rapora genel olarak baktığımızda mutluluk içinde yaşayan ülkelerin çoğunluğu Kuzey’den. Bunların içinde Norveç, Danimarka, İsveç ve İzlanda da var. Orta Avrupa ülkeleri daha sonra gelmekte. Bu saydığım kuzey ülkelerinde asayiş olayları çok az. Mesela, Norveç’te İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra öldürülen toplam polis sayısı 10. İşsizlik düşük seviyede, hayvanlarına bile çok değer veriyorlar. Norveç’te köpeğinizi mecbur olmadıkça kısırlaştırmanız yasak. İsveçliler de çevreyi çok sahipleniyorlar. Hani bizim marketlerden alışveriş yapınca alıp sonrasında da genelde yere attığımız poşetler var ya, onlar o siyah poşetleri 2 Kron’a satıyorlar. İsveç ve Norveç’te üniversite eğitimleri ücretsiz. Norveç’te yabancılara bile ücretsiz.

Lafın kısası kuzey ülkeleri mutluluğun sırrını bulmuş, anlayışlı olmak, çevrelerindekileri düşünmek, doğayı düşünmek bunların hepsi onların yaşam tarzı. Mutluluk dolu günlere.

Harun Uğlücü

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur? Interrail nedir?

“Gezmek, görmek güzel şey de ama masraflı be abi” diyenler...

Yurtdışına Çıkmak ya da Çıkamamak

Yurtdışına çıkmak ya da çıkamamak… Son dönemlerde Euro ve Dolar...

Leave your comment