Couchsurfing Nasıl Kullanılır?

,

Sisteme kaydolun! Oldukça kolay, başlamak için tıklayın: CouchSurfing.com
Profilinizi doldurun! Hiçbir ev sahibi boş profili olan ziyaretçilere evini açmaz. Hem karşı tarafı tanımak hem de güvenilirlik açısından kişisel bilgilerinizi doldurmayı, deneyimlerinizi paylaşmayı ve profil fotoğrafı eklemeyi unutmayın.

Couch (Koltuk) arayın! Gideceğiniz şehirde Couchsurfing yapmayı planladığınızda yapmanız gereken uygun insanları bulmak ve onlara talep göndermektir. Profilleri düzgünce inceleyin. Sizinle aynı ilgi alanlarına sahip profilleri bulmaya gayret edin. Sigara mı içiyorsunuz, pet hayvanlarına karşı alerjiniz mi var, uyumanız için ne tür
bir ortam size sağlayacak? Her zaman koltukta, kanepede veya yatakta uyuyacağınızı düşünmeyin, bu sadece zemin, halı, kilim veya mat olabileceği gibi içerisinde kocaman bir yatağın olduğu size özel bir oda da olabilir.

İstek gönderin! Couch Request formunu doldurun. Özel mesajla kabul alıp almayacağınızı sormayın. Eğer bunu yaparsanız birçoğu sizi ret edecektir. Burada unutulmaması gereken şey; istek formunuzu doldururken potansiyel hostunuz profiline göre doldurmanız gerekmesidir. Hatta bazı hostlar sizde kendi profillerini okuyup okumadığınızı anlamak için istek formunda bahsetmeniz gereken bir sözcük öbeğinden bahsedebilirler. “Bana davet gönderirken mutlaka [bir şey] bahsetmelisiniz” gibi notlar bırakabilir. Bu yüzden istek göndereceğiniz profilleri mutlaka dikkatlice okuyun. Bu aynı zamanda sizin de deneyiminizde hayal kırıklığına uğramanızı engeller. Çünkü daha gitmeden yeteri kadar hoştunuz hakkında bilgi sahibi olabilirken profil okumadan gidince bazı beklenmedik sürprizlerle karşılaşma riskiniz azalır.

Bütün beklentileriniz tek bir hosta odaklamayın! Size uygun gördüğünüz bir hosta istek gönderdikten sonra telefonun başında çaresiz onu beklemeyin. Bazen ev sahipleri lokal bölgede sizin seyahat tarihlerinizde olmayabiliyor ve ya başka bir misafiri ağırlamış olabiliyorlar. Bu ihtimalleri göz önünde bulundurarak birden fazla ev sahibine istek göndermeniz dışarda kalmamanız için mantıklı bir adım olur.

Tabi ki şunu da unutmamalı, siz de evinizi bir Couchsurferlere açabilirsiniz!
Couchsurfing Kuralları

1) Kuralları ev sahibi koyar. Kurallara uyun.
2) Ortak kullanım alanlarını (banyo, tuvalet, mutfak) temiz bırakın.
3) Işığı, musluğu açık bırakıp ev sahibini zor durumda bırakmayın ev sahibinin de
fatura ödediğini unutmayın.
4) Temiz, düzenli ve saygılı olun.
5) Yardımsever olun. Bulaşığa ve ev işlerine yardım etmeyi teklif edin. Birlikte
yemek yeniliyorsa iş bölümü yapabilirsiniz.
6) Kesinlikle gelip gelmeyeceğinizi bildirin. Geliyorum deyip ev sahibini beklentiye
sokmayın. Gecikme ve gidememe durumlarında hostunuzu bilgilendirin
7)Vedalaşırken hatıra olarak ev sahibinize hediye bırakabilir. Mektup yazabilir ya da
onun hoşuna gidecek küçük jestler yapabilirsiniz.

Umarım çok güzel dostluklar kurabileceğiniz harika bir seyahatiniz olur.
Deneyimlerinizi ve anılarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

ELİF BURCU DOKUMACI

Couchsurfıng Nedir?

CouchSurfing, internet üzerinde faaliyet gösteren uluslararası bir misafirperverlik servisidir. Hiç...

WORK A WAY NEDİR?

Yurt dışına gitmek isteyen herkesin  bir yerlerde denk geldiği Workaway.info...

Leave your comment