Yurtdışına İlk Kez Çıkacaklara 10 Altın Tavsiye

,

Heyecan, korku ve bilinmezliğin verdiği hislerle buraya kadar geldin ve işine yarayacak bir kaç tavsiyeye ihtiyacın var biliyorum 🙂 Seyahatin her ne konuda olursa olsun (iş, tatil, eğitim vs.) farklı bir coğrafyaya gidiyorsun ve bilinmezliklerini biraz olsun netleştirmeye çalışman gerekiyor. Peki bu netliği, gitmeden önce ve seyahat sırasında nasıl sağlayabilirsin? Daha önce yurt dışı deneyimi yaşamış herkesin en az bir kere sorguladığı  konular, aşağıdaki maddelerle sana yardımcı olmayı umuyorum ve unutamayacağın, hayalini sağladığın bir seyahat diliyorum:)

1.PLAN YAPplan

Bir bilinmezliğe atılmayı, sokaklarda uyumayı veya aç kalmayı tercih eden maceracı bir gezgin dahi olsanız, plan yapmanız ilk önerimiz olacaktır. Bu tür bir seyahatte dahi nereye çadır kuracağınızı, temiz içme suyunu nereden temin edeceğinizi, ulaşım seçeneklerini hesaplamanız gerekiyor.

2.EN ÖNEMLİ EŞYAN; PASAPORTUN

Seyahat süresince her şeyini kaybedip, pasaportunu kaybetmezsen seyahatin devam eder ve bir şekilde hayatta kalabilirsin lakin pasaportunu kaybeder de her şeyinle konsolosluğa gidersen eline şirin mi şirin pembe bir pasaport verip ülke dışına atmaları kuvvetle muhtemel bir durum 🙂 Öğrencilik ve iş seyahatinde bu durumun prosedürü farklı ve daha çetrefilli işliyorken, eğer bir turistseniz ülkenize geri yollama seçeneğini seçiyorlar. O yüzden ülke dışındayken en değerli eşyanızın pasaportunuz olduğunu unutmayın.

3.KURALLARI ÖĞRENİN

Tayland’ta bir Tayland parasının üzerine basarsanız, Venedik’te güvercin beslerseniz veya Singapur’da sakız çiğneyerek dolaşırsanız ya para cezasıyla ya da elinizde kelepçeyle sonuçlanması yüksek ihtimal. Seyahate çıkmadan önce gideceğiniz ülkenin geleneklerinden yasaklarına kadar sosyokültürel özelliklerini öğrenirseniz çok faydasını göreceksinizdir.

4.SULARA DİKKAT

Dünya üzerindeki dağılıma baktığınızda, suyu bizim bildiğimiz şekilde kullanıp tüketenler haricinde 2 ülke grubu bulunmakta. Bunlardan birincisi, su yerine çoğunlukla gazlı su tercih eden ülkeler; ikincisiyse suyu çeşmeden içmeyi tercih edip normal su fiyatını aşırı uçlarda tutan ülkeler. Sana tavsiyemiz birinci tip ülkede (Avrupa ve Asya) su şişelerinin üzerini okuyarak alışveriş yapman, ikinci tip ülkede (Kuzey Ülkeleri) ise kesinlikle su satın almayıp çeşmeleri kullanman (zaten çeşme suyu, satın aldığın sudan daha lezzetlidir) yönünde olacak.

5.TÜRK YEMEKLERİNİ UNUTUNyemek

Bambaşka bir kültürdesiniz ve bir kültürü tanımanın en iyi yolu mutfağından geçer. Kendi yemeklerinizi elbette özleyeceksiniz ama bunda ısrar edip dönerci ve Türk lokantası aramak yerine yerel lezzetleri denemekte ısrarcı ve istekli olun.

6.YANINIZDA YEMEK BULUNDURUN

Evet önceki maddeyle çelişen bir durum söz konusu olsa da, her ülkenin kendine özgü lezzeti yenecek durumda olmayabilir. Özellikle de vegan veya vejeteryan bir birey olarak seyahat ediyorsanız, seçenekler azalacağından dolayı günü kurtarabilmek adına çantanızda her zaman kuruyemiş ve kuru meyve türü ürünler bulundurmalısınız.

7. KAYBOLUNharita

Sokaklarda, caddelerde, müzelerde elinizdeki o haritayı veya GPS cihazını bir süre kenara bırakıp etrafınıza bakmaya ve keşfetmeye başlayın. Kaybolmanın, bulmaya çalışırken hafızaya kazınan görsel imgelerin önemini yıllar sonra düşünüp de o gündeymiş gibi hatırlayınca anlayacaksınız.

8. TELEFON UYGULAMALARINI İNDİRİN

İnternetsiz harita uygulamalarını, hostel bulma, araba kiralama, bilet alma uygulamalarını gitmeden önce telefonunuza indirmek, karşılaştığınız sorunlarda veya ihtiyacınız olan yerlerde çok işinize yarayacaktır. Çok fazla şarj yiyen uygulamalar da olduğundan dolayı yanınızda bir powerbank bulundurmanızı tavsiye ederiz.

9. BOL FOTOĞRAF ÇEKİN

Geriye dönüp baktığınızda hatırlamanızı sağlayacak ve belki de bir albüm oluşturmanıza yardımcı olacak, çocuklarınıza bırakacağınız mirasınız onlar. O yüzden kendiniz olduğunuz her yeri, her anı ölümsüzleştirin, döndüğünüzde anlattıklarınızı destekleyecek materyalleriniz olsun. Tabi fotoğraf çekerken anı yaşamayı ihmal etmeyin.

10. EĞLENİN

Tek amacınız bu olsun. Hiçbir sıkıntının, aksiliğin yüzünüzdeki gülümsemeyi soldurmasına izin vermeyin. İlklere özel olarak bu tür sıkıntıların herkesin başına geleceğini, ama sizin bunu mutlulukla karşıladığınızı gösterin. Sokak sanatçılarına katılın, şarkı söyleyin, dans edin, yerel halka oturun muhabbet edin… Yaşadığınız her şeyin ilk olduğunu ve bu özel anların her zaman güzel hatırlanması gerektiğini unutmayın.

BONUS: BİR SONRAKİ SEYAHATİNİZİ DÜŞÜNMEYE BAŞLAYIN

Seyahatin dayanılmaz hazzını, seni geliştiren ve iyileştiren yönünü bir kez hissettiysen ülkene dönmeden  diğer seyahatini planlamanı tavsiye ederiz. Belki bulunduğun ülkede ilerki tarihte bir tiyatro oyununa bilet alırsın ve bir sonraki seyahatini bunun üzerinden planlarsın kim bilir 🙂

ESRA ALTUĞ

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur? Interrail nedir?

“Gezmek, görmek güzel şey de ama masraflı be abi” diyenler...

WORK A WAY NEDİR?

Yurt dışına gitmek isteyen herkesin  bir yerlerde denk geldiği Workaway.info...

Leave your comment