Motive ya da Motivasyon

,

Motivasyon, içeriden ya da dışarıdan gelen enerji veya dürtüdür. Bir şeyi yapma, belirleme, hedef koyma ya da başarma hikayesidir. İnsan kendi  hikayesinin kahramanı olduğu için aldığı kararlar ve yaptığı seçimler doğrultusunda hep kendi sorumlu olacağını bilmelidir. Bu bağlamda motivasyon işte bu sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirme dürtüsü, güdüsü ya da itkisi diyebiliriz.

Motivasyon, insanın amaçladığı bir sonuca ulaşmak için elinden gelenin en iyisini yapan, aklını kullanan ve amacına ulaşmanın bütün yollarını olağanüstü bir çaba ile deneyebilmektedir. Fakat bu deneyimleme çabasının kontrolü hedefe ulaşmada en önemli silahtır. Şöyle ki motivasyon davranışa, hareketlere, duygu ve düşüncelere enerji sağlar. Dolayısıyla deneyimleyip başarmadığımız hedeflerle zaman kaybetmenin anlamsız olduğunu, hayattan tam olarak ne istediğimizi, hedefimizin kesin ve net olması gerekmektedir.

Motivasyon, sadece hedefe ulaşmayı ve ona göre bir istek belirlemeyi amaçlamaz. İş hayatımızda, okul hayatımızda ve günlük hayatta da açığa çıkar. Motivasyon iş hayatımızda daha konsantre olmamızı işimizi en iyi şekilde yapmamızı, okul hayatımızda ise başarılı olmalı, günlük hayatta ise ne istediğimiz, ne yapmayı düşlediğimizi de etkiler. Dolayısıyla bir insanın motivasyon eksikliği insanın kendi hayatını sekteye uğratır ve daha çok stresli bir yaşamla mücadele etmeye sürükler. Stresle gelen psikolojik depresyon, o bireyin amaçsız, hedefsiz, vasıfsız ya da kendini bir hiç olarak görür. Dolayısıyla birey bu olumsuzlukları yaşamaması için arzu ettiği şeyleri analiz etmeli, onlar hakkında bilgi edinmelidir. Hedefi ile bağlantılı kitap, dergi, makale okumalı, hedefi net olmalı ve onun üzerinde düşünüp gerçekleşeceğini hayal etmeli, faydalarını ve zararlarını belirlemeli, bunu kazanacağına, başaracağına inanmalıdır.

 

Cumali Demirel

Leave your comment