Yurtdışına Çıkmak ya da Çıkamamak

,

Yurtdışına çıkmak ya da çıkamamak… Son dönemlerde Euro ve Dolar kuru’nun artması neredeyse her kitleden gezginleri derinden sarstı. Artan kur, vize fiyatlarını ciddi oranda etkilemiş durumda.  Bu alanda gençlerin ücretsiz gezmesi için fırsatları var. Ben sadece birisini anlatacağım.

Gençler İçin Fırsatlar

Gençlik alanında yapılmış yurtdışı projelerinde yer aldım. Bunlardan en çok aklımda Sırbistan oldu. Sırbistan’daki projemizin konusu obeziteydi ve farklı kültürlerden gelen katılımcılarla beraber obezite’nin çözümü hakkında fikir alışverişi yaptık. Konuyu vurgulayıcı oyunlar oynamanın yanı sıra arkadaş olmayı, gittiğimiz ülkeyi tanımayı ihmal etmedik.

Peki, nedir bu gençlik projeleri, nasıl katılım sağlanır?

Her yıl AB tarafından yüklü bir bütçe ile desteklenen bu projeler AB ülkeleri ve AB’ye aday olan ülkeleri kapsamakta bunların içinde Türkiye de var. Bu projelere katılmak için gençlik eğitimi ve projeleri ile ilgilenen bir dernekte gönüllü çalışmanız veya üye olmanız yeterlidir diye düşünüyorum. Eğer herhangi bir derneğe ait değilseniz, sosyal medya hesaplarında gençlik projeleri ilanları bulunmakta, ilanlara ulaşmak için paylaşılan gruplara üye olmanız gerekmekte.

Yapmanız gereken tek şey pasaportunuzu hazırlamak. Lisans öğrencileri için okulu bittikten iki yıl sonrayı da kapsamak üzere pasaport ücreti 90 lira. Başvurduğunuz projelerden birine kabul edildiğiniz takdirde vize, seyahat, konaklama ve yemek masraflarınız proje bütçesinden karşılanacaktır. Sizin yapmanız gereken tek şey genelde 1 hafta süren bu eğitim ve çeşitli aktivitelerin tadını çıkarmak. Katıldığım projelerin bana birçok katkısı oldu, yeni ülkeler gördüm farklı insanlarla tanıştım, balkan ülkeleri başta olmak üzere çeşitli ülkelerin kültürü hakkında bilgi sahibi oldum. Bu projeler ve eğitimler sayesinde Avrupa’yı gezmek görmek hayal değil…

HARUN UĞLÜCÜ

WORK A WAY NEDİR?

Yurt dışına gitmek isteyen herkesin  bir yerlerde denk geldiği Workaway.info...

Pasaport Renkleri ve Anlamları

Uluslararası geçerliliği olan 4 renk ve pasaport kaybı olduğunda ülkeye...

Leave your comment