NİYET MEKTUBU NEDİR?

Pek çok kurum ve kuruluş online başvurularında CV yanı sıra niyet mektubu ister. Mesleki iş başvurularında, schengen vize evraklarında ve Erasmus+ projeleri için niyet mektubu başvuru sürecinde istenir.

Bu yazıda size projelere başvururken niyet mektubu nasıl oluşturulur onu anlatacağım.

Niyet mektubunuzu muhatabınıza mail olarak direkt atabileceğiniz gibi word dosyası, PDF formatı ya da online şekilde Europass eklentisi olarak sunabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken iki nokta var. Birincisi muhattabınızın dil seçeneği ikincisi niyet mektubunuzun içtenliğidir.

Eğer projeye direkt olarak bireysel başvuru yapıyorsanız niyet mektubunuzu İngilizce göndermeniz okunabilirliğini arttırır. Ancak aracı kurum ve kişilerle gönderdiğiniz niyet mektubunuzu Türkçe yazabilirsiniz.

Niyet Mektubunun İçeriği Nasıl Olmalıdır?

-Öncelikle isim biliyorsanız isme saygı ifadesiyle giriş yapabilirsiniz.

-Selam verin ve kendinizi CV eklentinizi gönderseniz bile tanıtın.

-Okulunuz, ikametiniz, yaşınız ve mesleğiniz hakkında bilgi verin.

-Başvurduğunuz projeyi tanıdığınızı ve içerik hakkında bilgi sahibi olduğunuzu projeden nerden ve nasıl haberdar olduğunuzu bildirin.

-Neden sizi seçmeleri gerektiğini anlatın. Hayallerinizden daha önceki Erasmus+ projelerinizden varsa Türkiye’de yapmış olduğunuz gönüllü hizmetlerden bahsedin. Projeden geldikten sonra yapacaklarınızı anlatın.

-Pasaportunuzla ilgili bilgi verin. Eğer vize gerektirmeyen pasaporta sahipseniz bu sizin seçilmeniz için pozitif bir etkendir.

-İçten olun ve olumlu cümleler kurun.

-”Saygılarımla, “  “Gereğinin yapılmasını arz ederim” gibi cümlelerle niyet mektubunuzu tamamlayın isim ve iletişim numarası eklemeyi unutmayın.

 

Elif Burcu Dokumacı

 

WORK A WAY NEDİR?

Yurt dışına gitmek isteyen herkesin  bir yerlerde denk geldiği Workaway.info...

Youthpass Sertifikası Nedir, Nasıl Alınır?

Erasmus+Gençlik proje çağrılarını duyduğumuz hemen hemen her yerde “Youthpass Sertifikası’nı”...

Leave your comment